Jak stworzyć alternatywę dla świata cyfrowego i pomóc dziecku spędzać czas Offline?

Czy masz poczucie, że Twoje dziecko spędza zbyt dużo czasu z telefonem komórkowym lub przed komputerem? Świat online i media społecznościowe oferują nieskończone możliwości komunikacji i wciągającej rozrywki.

Nadużywanie mediów cyfrowych może powodować obniżenia nastroju, trudności z koncentracją, prowadzić do izolacji społecznej, a także spowodować brak zainteresowania relacjami z bliskimi. Dlatego warto budować równowagę cyfrową w rodzinie, poznać cyfrowe nawyki swojego dziecka i nie zostawiać go z tym samego.

Wasze domowe zasady

Algorytmy serwisów społecznościowych podsuwają dziecku nieustannie nowe treści dopasowane do jego preferencji i upodobań, by jak najdłużej utrzymać jego uwagę. Dlatego dziecku trudno jest samemu oderwać się od ekranu. Często towarzyszy temu zdenerwowanie i rozdrażnienie. 

Czy wiesz,że 1/3 uczniów uważa, że jest uzależniona od serwisów społecznościowych?*

Uzgodnij wspólnie z dzieckiem zasady korzystania z telefonów komórkowych, komputerów itp. Nie chodzi o to, by stawiać dziecku zakazy. Tworząc tych kilka reguł zadbaj o to, aby Twoje dziecko miało poczucie wpływu na ich kształt. Powiedz o swoich intencjach, porozmawiaj o poszczególnych punktach, dlaczego chcesz je ustawić w ten sposób. Przygotuj się na kompromis w niektórych kwestiach. 

Na przykład ustal reguły dotyczące czasu, jaki dziecko spędza przed ekranem każdego dnia lub w ciągu tygodnia, zasady dotyczące posiłków i spania bez telefonu itd. A teraz najważniejsze – wspólnie wypracowane zasady muszą dotyczyć wszystkich domowników, więc zadbaj o to, abyście Wy jako rodzice przestrzegali ich przede wszystkim.  

Twórz czas offline

Zadbaj o regularne spędzanie czasu offline bez telefonów komórkowych, tabletów i komputerów. Niech to będą wasze domowe rytuały. Sobotnie wycieczki, posiłki bez telefonu, wspólne wyjścia czy aktywności (tworzenie czy czytanie). Zaangażuj dziecko i zaangażuj siebie w wymyślanie waszych rodzinnych zwyczajów. W ten sposób tworzysz alternatywę dla czasu online, pomagasz sobie i dziecku odpocząć, a przede wszystkim uczysz swoje dziecko, jak cenny jest czas spędzony z rodziną, gdy waszych rozmów nie zakłócają smartfony.

Hobby i przynależność do grupy

Na nadużywanie smartfonów są narażone dużo bardziej te dzieci, które nie mają swojego hobby. Dzieci (jak i dorośli) sięgają po telefon automatycznie, kiedy się nudzą. Zaczynają scrollować, chłoną pojawiające się treści i wpadają w czasową dziurę. 

Czy wiesz, że co piąty uczeń nałogowo korzysta ze Smartfonu?*

Lekarstwem na nudę i świetną alternatywą dla świata wirtualnego jest posiadanie konkretnych zainteresowań. Dlatego wzmacniaj w dziecku jego pasję i pozwól mu angażować się w przeróżne działania Offline. Jeśli hobby dziecka związane jest z przynależnością do jakiejś grupy – tym lepiej. Budowanie więzi społecznych, rozwijanie interakcji między rówieśnikami, posiadanie grupy, która funkcjonuje w świecie realnym jest doskonałą odskocznią i na tyle atrakcyjną alternatywą, że skutecznie ograniczy czas, jaki dziecko spędza w świecie on-line.

Pomóż dziecku się odłączyć

Dla dziecka jest niewyobrażalne, że miałoby spędzić dzień, albo nawet pół dnia offline. Choć mam takie doświadczenie, że dzieci często same przyznają, że byłyby za coś takiego wdzięczne. Spróbuj wraz z rodziną wybrać się raz na jakiś czas na wyprawę bez telefonów. Może to być wycieczka rowerowa, lub wypad do lasu, zamku, w góry, na basen? Zobacz, czy sam jeszcze potrafisz wylogować się z sieci. 

Porozmawiaj potem o tym, jakie to było doświadczenie? Jak wam się podobało? Co było proste, a co trudne?

Ważne jest, aby o Internecie normalnie i otwarcie mówić. Nie tworzyć tabu, które jest obwarowane restrykcjami i zakazami i które jest często przedmiotem sporów w domu. Więcej o tym, jak wejść w cyfrowy świat dziecka przeczytasz TU.

Masz wpływ! To, jak sam używasz narzędzi cyfrowych, wpływa na przyszłe zachowania Twojego dziecka.

Jako rodzic, który chce budować świadome i zrównoważone podejście do narzędzi cyfrowych, możesz zacząć… od siebie.  Dziecko postrzega rodziców jako wzór i w sposób naturalny, a także podświadomy, uczy się przez obserwację. 

Czyli mówiąc najprościej, jeśli jako rodzic siedzisz przy wspólnym posiłku z telefonem w ręce, a rozmawiając z dzieckiem scrollujesz ekran, to nie dziw się, jeśli za kilka lat Twoje nastoletnie dziecko, będzie robiło dokładnie to samo. Jeśli chodzisz po domu i na wspólne spacery z telefonie przyklejonym do ręki i wciąż sprawdzasz powiadomienia, Twoje dziecko może mieć kłopoty z równowagą cyfrową.

Czy wiesz, że 77% rodziców twierdzi, że ich nastoletnie dziecko jest rozkojarzone przez telefon i nie poświęca im uwagi. A 41% nastolatków twierdzi, że ich rodzice są rozkojarzeni przez telefony i nie poświęcają im uwagi, kiedy są razem.**

Jako rodzic masz zasadniczy wpływ na budowanie wzorów korzystania z narzędzi cyfrowych. Wzory te mogą być pozytywne i negatywne, a jakie będą – w dużej mierze zależy od Ciebie. I to jest dobra wiadomość! Bo możesz naprawdę wiele zmienić i kreować równowagę off-line swojego dziecka. A więc, zacznij od siebie. Bądź liderem świadomego korzystania z mediów cyfrowych, buduj równowagę on – offline  w swoim życiu i życiu swojej rodziny.

Spokojnie, jesteś rodzicem! To niekończące się wyzwanie 🙂

a ja jestem tu po to, by Ciebie (i wielu innych) w tym NIEmałym zadaniu wspierać. Razem możemy uczyć się tego, jak być bardziej świadomym użytkownikiem sieci i jak budować tę świadomość w naszych dzieciach.

*Na podstawie badań naukowych prowadzonych przez Fundację
DBAM O MÓJ Z@SIĘG. Raport do pobrania tutaj
https://dbamomojzasieg.com/publikacje-raporty/

** https://www.commonsensemedia.org/research

*** Zdjęcia pochodzą z bezpłatnych banków zdjęć Canva i Pixabay.

Chcę dołączyć

Podziel się tym wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Zobacz również: